STRONA GŁÓWNA

ZA GRANICĄ

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

LITERATURA

KONTAKT
BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BOBOLICE

BOBROWNIKI

BODZENTYN

BOLESTRASZYCE

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BUKOWIEC

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CIESZYN

CZARNY BÓR

CZERNA

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

CZORSZTYN

DĄBRÓWNO

DRZEWICA

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

FREDROPOL (KORMANICE)

GDAŃSK

GIŻYCKO

GLIWICE

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOLCZEWO

GOŁUCHÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KAMIENNA GÓRA

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRASICZYN

KRĘPCEWO

KRUSZWICA

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MOSZNA

MSTÓW

MUSZYNA

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIEDZICA

NIDZICA

NIEMCZA

NIEPOŁOMICE

NOWY SĄCZ

NOWY WIŚNICZ

ODRZYKOŃ

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓDA

OSTRÓW LEDNICKI

OTMUCHÓW

PABIANICE

PANKÓW

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁAKOWICE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEMYŚL

PRZEWODZISZOWICE

PSZCZYNA

PYZDRY

RABSZTYN

RACIĄŻEK

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

ROŻNÓW ZAMEK DOLNY

ROŻNÓW ZAMEK GÓRNY

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RYTWIANY

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SANOK

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIERAKÓW

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

STARY SĄCZ

STRZELCE OPOLSKIE

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZUBIN

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚCINAWKA GÓRNA

ŚWIDWIN

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WENECJA

WĘGIERKA

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZ

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZAŁUŻ

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


IMG BORDER=1 style=

RELIKTY PALATIUM NA OSTROWIE LEDNICKIMoczątki osadnictwa na największej z wysp jeziora Lednica sięgają epoki kamienia, dla nas jednak najważniejszy okres rozpoczyna się na przełomie IX i X wieku, kiedy to w południowo-zachodniej części Ostrowa wzniesiono niewielki gródek, przekształcony w ciągu kilku dziesięcioleci w jedno z kluczowych miejsc w historii naszej państwowości. Odkryte w kaplicy pałacowej dwa baseny chrzcielne pozwalają przypuszczać, że właśnie tu w 966 roku mógł przyjąć chrzest książę Mieszko I, oraz, że miały tutaj miejsce uroczyste chrzty jego rodziny i najbliższego otoczenia. Pewne natomiast jest to, iż za czasów pierwszych Piastów wyspa pełniła rolę rezydencji książęcej, ponadto zorganizowano na niej administrację tzw. kasztelanii ostrowskiej, powstałej w celu obsługi osadzonej w jej sercu siedziby panującego. Tu także zapewne rezydowała żona Mieszka I Dąbrówka i tutaj mógł przyjść na świat książę Bolesław I Chrobry, który w roku 1000 gościł w grodzie na Ostrowie cesarza Ottona III, podążającego z pielgrzymką na grób św. Wojciecha.


NAJWAŻNIEJSZE GRODY W PAŃSTWIE PIERWSZYCH PIASTÓW


WŁADCY PIASTOWSCY NA OSTROWIE LEDNICKIM

Mieszko I (ok. 920/945-992) - pierwszy historyczny władca Polan, był synem Siemomysła. Uważany za kreatora państwowości polskiej, poprzez sojusze lub siłę militarną podporządkował sobie Kujawy oraz prawdopodobnie Pomorze Wschodnie i Mazowsze, toczył również walki o Pomorze Zachodnie, zajmując je po rzekę Odrę. W ostatnich latach życia przystąpił do wojny z Czechami, zdobywając Śląsk i być może Małopolskę. W 965 ożenił się z czeszką Dobrawą, odprawiając wcześniej siedem pogańskich żon. Mieszko był bardzo zręcznym politykiem - poprzez chrzest polski w 966 włączył swoje państwo w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej. Pod koniec swojego życia wraz z żoną wydał dokument Dagome iudex, w którym oddawał państwo Polan pod opiekę papieża i opisał jego granice. Dokument ten stanowi podstawę do dyskusji na temat imienia, które mógł przyjąć władca na chrzcie. Istnieje bowiem hipoteza, zgodnie z którą Mieszko miał nazwać się Dagobertem, które to imię zostało w Dagome bądź zniekształcone przy kopiowaniu, bądź też połączone z imieniem Mieszko (Dagome = Dagobert+Mesco).
Bolesław I Chrobry (967-1025) - pierwszy koronowany król Polski, w latach 1003-4 książę Czech, był synem Mieszka I i czeskiej księżnej Dobrawy. Objął rządy w 992 roku. Sojusznik cesarza Ottona III, gościł go w 1000 roku na tzw. zjeździe gnieźnieńskim, podczas którego cesarz prawdopodobnie symbolicznie koronował Bolesława. Po śmierci Ottona skłócił się z jego następcą Henrykiem II Świętym, prowadząc z nim długotrwałe wojny, zakończone pokojem w Budziszynie oraz zajęciem Milska i Łużyc. W 1018 zdobył Kijów, wtedy też zgwałcił księżniczkę ruską Peredsławę, która nie chciała zostać jego żoną. Koronował się w 1025 na kilka miesięcy przed śmiercią. Miał cztery żony, a z nimi siedmioro dzieci, wśród nich Mieszko II Lamberta - drugiego króla Polski. Bolesław Chrobry był władcą bezwzględnym - w celu osiągnięcia zakładanych celów porzucał żony, oślepiał przeciwników, prowadził agresywną politykę międzynarodową. Z powodu nadwagi i grubiańskich manier przez nieprzyjaciół nazywany był wieprzem.
Mieszko II Lambert (990-1034) - król Polski w okresie 1025-1031, syn Bolesława I Chrobrego i Emnildy, księżniczki słowiańskej. Przejął władzę po śmierci ojca i prawdopodobnie wypędził z kraju swych dwóch braci. Zorganizował dwa burzycielskie najazdy na Saksonię, prowadził wojny obronne przeciw Niemcom, Czechom i książętom ruskim. Uciekł z kraju w 1031 po ataku Jarosława Mądrego, który na polskim tronie osadził jego brata Bezpryma. Osiadł w Czechach, gdzie został pojmany i wykastrowany, co miało być karą za oślepienie przez Bolesława Chrobrego księcia czeskiego Bolesława III Rudego. Mieszko wrócił wprawdzie do Polski w roku 1032, ale - jak pisał Gall Anonim - żony więcej nie zaznał. Zmarł w 1034 roku pozostawiając państwo osłabione licznymi konfliktami wojennymi i krwawą reakcją pogańską, tym samym terytorialnie znacznie okrojone względem początku panowania. Po jego śmierci napisano: Mieszko, książę Polski, zszedł przedwczesną śmiercią, a wiara chrześcijańska tam przez jego poprzedników zaczęta i przez niego lepiej umocniona, upadła niestety, w sposób godny płaczu.


IMG BORDER=1 style=

WIDOK Z WAŁÓW NA MAJDAN GRODU - NA PIERWSZYM PLANIE FUNDAMENTY KOŚCIOŁA


res świetności wyspy jako ośrodka państwowego nastąpił wraz z najazdem czeskiego księcia Brzetysława w 1038, który spalił gród wraz z prowadzącymi doń mostami. Po tym wydarzeniu wprawdzie odbudowano osadę, otoczono ją nowym wałem, jednak nowe mosty nigdy nie powstały i odtąd można było dostać się na Ostrów tylko przy pomocy łodzi lub tratwy. Gród wykorzystywany początkowo jako siedziba kasztelana w następnych latach tracił na znaczeniu i wreszcie upadł wraz najazdem Krzyżaków w roku 1331. Później Ostrów Lednicki pełnił już tylko funkcję cmentarzyska, zaś ostatni - wymieniany w źródłach z 1397 - kasztelan ostrowski Wawrzyniec mieszkał we wzniesionym na sąsiedniej wyspie Ledniczce stożkowym gródku z wieżą.


Znane nam przekazy źródłowe wymieniają Ostrów Lednicki pięciokrotnie, wszystkie one jednak pochodzą z czasów, gdy świetność wyspy była już tylko wspomnieniem. Najstarszy opis pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 roku, ponadto gród wymieniały kroniki śląskie z 1234 i 1235, potem w roku 1397 pojawiła się wzmianka o kasztelanie ostrowskim, ostatnia zaś, niewielka zresztą zapiska, była dziełem Jana Długosza w wieku XV.


"ZWALISKA NA WYSPIE POD LENNĄ GÓRĄ", LITOGRAFIA Z ROKU 1848


rzez kilka następnych stuleci nikt nie interesował się pozostałościami tajemniczego grodu - a już na pewno nie w sensie historycznym. Jeszcze w początkach lat 40-ych XIX wieku ówczesny właściciel wyspy traktował ruiny pałacu jako skład taniego materiału budowlanego, wywożąc stąd czterysta wozów z kamieniem i wielką ilość wapiennych detali architektonicznych. Dopiero w okresie gasnącego Romantyzmu, kiedy Państwo Polskie od przeszło półwiecza znajdowało się pod jarzmem zaborów, zaczęto o Ostrowie pisać, a w 1845 podjęto pionierskie badania wyspy. W 1856 roku tereny te zakupił hrabia Węgierski, który rozpoczął wzmożoną działalność badawczą - niedługo potem powstała pierwsza monografia palatium. Największe jednak prace archeologiczno-rekonstrukcyjne miały miejsce tutaj po roku 1950, w ramach przygotowań do millenium, gdy odkryto pozostałości mostów, łodzie dłubanki i dziesiątki innych cennych zabytków. W 1969 obszar Ostrowa Lednickiego objęto ochroną prawną, powierzając go opiece Muzeum Pierwszych Piastów Na Lednicy.


"LEDNICA, RUINY ZAMKU PIASTOWSKIEGO", POCZTÓWKA Z 1923


STARA BAŚŃ

Na przestrzeni wieków Ostrów Lednicki obrósł w rozmaite podania i legendy ludowe, które inspirowały XIX-wiecznych badaczy, wśród nich Józefa Ignacego Kraszewskiego opisującego w "Starej Baśni" dzieje bajeczne wyspy Ostrowem zwanej:

Na jeziorze Lednicy leżała wyspa, ostrów święty,
do którego z dala, od Wisły, nawet od łaby, od Odry
przychodzili z ofiarami po wróżby i rady pielgrzymi.
Wieść niosła, że chaty biednych ludzi stały tu
od wieków, że ich niegdyś była tu moc wielka,
że pale znaczną część wód zajmowały,
a na pokładach nad nimi cała niegdyś osada liczna
i zamożna zamieszkiwała...


IMG BORDER=1 style= IMG BORDER=1 style=

WIDOK OD WSCHODU NA RUINĘ PALATIUM I WAŁ GRODOWYyspową rezydencję panujących ubezpieczały potężne umocnienia (1) wypiętrzone pierwotnie na 12 metrów i długie po obwodzie blisko 0,5 kilometra. Zbudowano je z drewna w charakterystycznej dla umocnień piastowskich konstrukcji rusztowej, a następnie wypełniono ziemią i częściowo wzmocniono kamieniem polnym. Wały obejmowały obszar około 2,5 ha i zapewniały bezpieczeństwo dla grodu centralnego (2), w którym zawierały się budowle monumentalne: pałac (3) i kościół grodowy (4), a także różnej wielkości budynki drewniane o trudnym obecnie do ustalenia przeznaczeniu. W północnej części wyspy, poza linią wałów, funkcjonowało gospodarcze podgrodzie (5) z istniejącym tam w X-XII stuleciu miejscem targowym. Prawdopodobnie na terenie podgrodzia działali na stałe lub okresowo rzemieślnicy: garncarze, odlewnicy, rymarze, po których zachowały się liczne pozostałości archeologiczne.


PLAN OSTROWA LEDNICKIEGO:
1. WAŁY OBRONNE, 2. GRÓD, 3. PALATIUM, 4. KOŚCIÓŁ GRODOWY,
5. PODGRODZIE, 6. PRZYCZÓŁEK MOSTU WSCHODNIEGO, 7. PRZYCZÓŁEK MOSTU ZACHODNIEGO


ajważniejszą i jednocześnie najlepiej zachowaną do czasów współczesnych budowlą na Ostrowie Tumskim był kompleks pałacowo-sakralny, będący najwcześniejszym w Polsce przykładem architektury pałacowej zespolonej z kościołem panującego. Usytuowany na osi wschód-zachód obiekt początkowo pełnił funkcję pałacu książęcego z kaplicą dworską - baptyserium, o czym świadczą odkryte tutaj dwa baseny chrzcielne. Następnie tj. w latach 30-ych XI wieku, został przebudowany i służył później jako siedziba kasztelana, kaplica zaś mogła mieć związek z założonym na wyspie cmentarzem. Zachodnią część zespołu stanowił pałac na rzucie prostokąta o bokach ok. 32x14 metrów, pobudowany z płytek kamiennych spajanych zaprawą gipsową. Wyodrębniono w nim pięć pomieszczeń, z których największe, tzw. aulę (1), przedzielono trzema arkadowymi łukami na dwa trakty. Na wschód od pałacu wzniesiono dwukondygnacyjną kaplicę (2) w formie krzyża greckiego, z czterema filarami o przekroju ćwiartki koła, wspierającymi centralnie ustawioną wieżę (3), zbudowaną zapewne dopiero w XII lub XIII stuleciu. W ramionach wspomnianego krzyża odkryto pozostałości dwóch głębokich na ok. 15-30 cm basenów chrzcielnych (4), co pozwala domniemywać, iż właśnie tutaj przyjął chrzest książę piastowski Mieszko. Z basenami zapewne powiązane były sale towarzyszące - przebieralnia oraz miejsce, gdzie odbywały się czynności poprzedzające chrzest. Mieścić się one mogły w prostokątnym aneksie (5) dobudowanym do świątyni od zachodu, oddzielonym od pałacu wąską klatką schodową (6) prowadzącą na piętro budowli. Nie znane są dalsze losy zespołu książęcego, wiadomo jedynie, że w czasach Jana Długosza był on już tylko ruiną.


REKONSTRUKCJA PALATIUM
PLAN ZESPOŁU PAŁACOWO-SAKRALNEGO

PRZEKRÓJ AULI PAŁACOWEJ


północnej części grodu, w pobliżu bramy prowadzącej do jego wnętrza stał niewielki kościół grodowy. Był to jednonawowy (1) gmach wzniesiony z kamieni otoczaków, z prostokątnym prezbiterium (2) i dwoma skromnymi aneksami (3) od północy, pełniącymi zapewne funkcje liturgiczne i funeralne. W jego wnętrzach odkryto sześć grobów, w tym dwa umieszczone w murowanych komorach (4) w nawie - wzdłuż świętej osi kościoła - w miejscu zarezerwowanym dla zmarłych o wysokim statusie społecznym. Pozwala to przypuszczać, że w komorach tych pochowano osoby mające bliski związek z panującą dynastią, być może synów Mieszka lub Bolesława Chrobrego. W najbliższym sąsiedztwie kościoła odkryto szereg cennych przedmiotów liturgicznych, m.in. bizantyjską staurotekę, pozłacane okucie księgi liturgicznej, skrzyneczkę relikwiarzową czy grzebień z kości słoniowej. W nawarstwieniach ziemnych udało się też odkryć resztki szklanych kandelabrów, którymi oświetlano kościelną przestrzeń, oraz szkła kościelnego. Niektórzy historycy w świątyni tej widzą dawny klasztor, siedzibę ruskiego dostojnika duchownego, a nawet katedrę bp Jordana, z pewnością jednak znalezione tu precioza świadczą o tym, iż w 2. połowie X wieku obiekt pełnił funkcję skarbca relikwiarzy i cennych przedmiotów kultu religijnego.


IMG BORDER=1 style=

RZUT POZIOMY KOŚCIOŁA

ZACHOWANE FUNDAMENTY Z KAMIENNYMI GROBOWCAMI


raz z budową grodu i jego umocnień wzniesiono dwa mosty z przyczółkami, które oprócz funkcji militarnej pełniły także rolę łącznika Ostrowa Lednickiego ze stałym lądem. Dłuższy z nich, liczący 440 metrów most zachodni, zwany poznańskim, to największa ze znanych dotychczas nawodna budowla inżynieryjna czasów wczesnopiastowskich. Jego podstawowe elementy tworzyły dwa rzędy nośnych pali, które wraz z przęsłami stanowiły konstrukcję podtrzymującą jezdnię o szerokości ok. 480 cm, a więc wystarczająco szeroką, aby można było po niej prowadzić swobodny ciągły ruch w obu kierunkach. W konstrukcji wykorzystano głównie drzewo dębowe, ścięte - jak wynika z badań dendrochronologicznych - w latach 963 i 964. Drugi z mostów, zwany wschodnim albo gnieźnieńskim, to przeprawa o długości ok. 170 metrów. Związany był on z przeciwnym brzegiem Ostrowa, skąd dochodził do dalszego odcinka strategiczno-handlowej drogi łączącej Poznań z Gnieznem. Na obydwu trasach przebiegu opisanych mostów w latach 60ych XX wieku odkryto najbogatszy w kraju zbiór militariów i narzędzi do uprawy ziemi. Jest wysoce prawdopodobne, że te podwodne znaleziska pochodzą z przegranej przez obrońców wyspy bitwy, jaka stoczyła się tu w roku 1038 podczas najazdu księcia czeskiego Brzetysława.


IMG BORDER=1 style=

REKONSTRUKCJA MOSTU

BEZ TYTUŁU


CMENTARZYSKO

W drugiej połowie XI wieku na majdanie grodu, od kaplicy pałacowej ku północy, założono cmentarz, na którym aż do wieku XIV chowano mieszkańców okolicznych wsi. Do dziś na terenie tym odkryto około 2.300 pochówków, najczęściej usytuowanych zgodnie z obrządkiem chrześcijańskim , tj. z głową skierowana ku zachodowi. Podczas badań archeologicznych znaleziono tu m.in. szkielet kobiety gigant o wzroście 215 cm, zmarłej w wieku około 25-30 lat, u której - mimo młodego wieku - badania tomograficzne wykazały dużą ilość zwyrodnień, min. sklerotyzację kości, skoliozę, skostnienia wiązadeł, a także liczne ślady po złamaniach. Dla porównania: przeciętny wzrost kobiety w tamtych czasach to ok. 155 cm.


IMG BORDER=1 style= IMG BORDER=1 style=

FUNDAMENTY PALATIUM Z POZOSTAŁOŚCIAMI FILARÓW

RELIKTY ANEKSU ZACHODNIEGOród piastowski na Ostrowie Lednickim, mający obecnie status Pomnika Historii, to jedno z pierwszoplanowych miejsc okresu początków Państwa Polskiego. Znajduje się on pod kuratelą Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i wraz z położonymi na stałym lądzie: Małym Skansenem oraz Parkiem Etnograficznym, wchodzi w skład Lednickiego Parku Krajobrazowego. Na wyspie zachowały się relikty książęcego palatium, fundamenty kościoła grodowego i nadgryzione zębem czasu fragmenty wałów obronnych. Z poziomu platformy ustawionej w miejscu istnienia przyczółka mostu zachodniego widoczne są także dwa rzędy wbitych w dno jeziora pali, stanowiących przed 1000 laty oparcie dla przeprawy drogowej w kierunku Poznania. W północnej części Ostrowa stoi malownicza zagroda chłopska, która swoim układem nawiązuje do odkrytych na tym terenie pozostałości pierwotnej zabudowy. W jednej z chat odtworzono częściowo jej wyposażenie, a w pobliżu zagrody wzniesiono piec do wypalania glinianych garnków. Ostrów Lednicki i jego zabytki zwiedzamy indywidualnie wyznaczonym szlakiem. Wliczony w cenę biletu prom na wyspę kursuje z częstotliwością ok. 0,5 godziny.


IMG BORDER=1 style= IMG BORDER=1 style=

POZOSTAŁOŚCI KAPLICY PAŁACOWEJ


a lądzie stałym, w pobliżu dawnego mostu wschodniego, funkcjonuje Mały Skansen, do którego prowadzi majestatyczny przejazd bramny stanowiący replikę wzorcowej bramy piastowskich grodów. Wewnątrz, w otoczonej palisadą strefie stoi kilka zabytkowych budynków, wśród nich wiatrak koźlak z XVI wieku, rekonstrukcja XVIII-wiecznej zagrody oraz pochodzący z XVIII stulecia spichlerz, w którego wnętrzach, w towarzystwie niestety niezbyt miłego personelu, prezentowane są wystawy archeologiczne związane z badaniami lednickich cmentarzysk, m.in. szkielet opisanej we wcześniejszej notce kobiety gigantki. W pobliskich Dziekanowicach, w niepozornym biało-niebieskim budynku folwarcznym (który mijamy jadąc w stronę Ostrowa Lednickiego) znajduje się niezwykle interesująca ekspozycja przybliżająca nam najciekawsze znaleziska i wyniki najnowszych badań grodu lednickiego. W ładnie urządzonej scenografii obejrzymy tu setki przedmiotów kultu chrześcijańskiego, biżuterii i przedmiotów codziennego użytku, a także bogaty zbiór militariów: kolczugi, hełm z nosalem, miecze, groty włóczni, oryginalną łódź dłubankę z 966 roku, i wiele innych.


Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Dziekanowice 32, 62-261 Lednogóra
tel: 61 427 50 10
e-mail: sekretariat(at)lednica.pl

Godziny otwarcia
Ceny biletów
IMG BORDER=1 style= IMG BORDER=1 style=

REKONSTRUKCJA WCZESNOPIASTOWSKIEJ ZAGRODY CHŁOPSKIEJ


SKARBY

Na terenie grodu w trakcie badań archeologicznych odkryto szereg cennych przedmiotów liturgicznych, prezentowanych współcześnie na wystawie "Ostrów Lednicki - powrót do przeszłości" w budynku folwarcznym w Dziekanowicach. Wśród nich znajduje się fragment kościanej okładziny skrzyneczki relikwiarzowej, złocone okucie księgi liturgicznej, krzyżyk brązowy, grzebień z kości słoniowej, trybularz, oraz rekwizyt najcenniejszy: stauroteka, czyli bizantyjski relikwiarz do przechowywania relikwii Krzyża Świętego. Jedna z hipotez zakłada, iż staurotekę tę podarował Bolesławowi Chrobremu sam cesarz Otton III podczas wizyty w Gnieźnie w roku 1000.


IMG BORDER=1 style= IMG BORDER=1 style=

WIDOK Z WAŁÓW NA PODGRODZIE I POŁOŻONY NA STAŁYM LĄDZIE SKANSEN (PODCZAS FESTYNU)ark krajobrazowy na Lednicy położony jest przy drodze krajowej 5, głównej arterii łączącej Poznań i Gniezno. Podróżując koleją należy wysiąść na stacji Lednogóra, a następnie kierować się w kierunku północnym - ostrzegam, że jest to dość czasochłonna i forsowna alternatywa. Własnym transportem możemy dojechać bezpośrednio pod bramy skansenu, gdzie wydzielone są płatne miejsca parkingowe. (mapa)

1. D. Banaszak, A. Tabaka: Ostrów Lednicki - informator, MPPNL 2008
2. Plansze i tablice informacyjne muzeum


IMG BORDER=1 style= IMG BORDER=1 style=

W POBLIŻU PRZYCZÓŁKA ZACHODNIEGO
STOI TAKA OTO ORYGINALNA FIGURA

AUTOR NA TLE JEDNEJ Z CHAT


W pobliżu:
Poznań - zamek królewski XIIIw., po rekonstrukcji, 37 km
Kórnik - zamek rycerski XIVw., przebudowany, 48 km
Chojnica - sztuczna ruina XXw., 52 km
Jezioro Góreckie - ruina neogotyckiego zameczku XIXw., 57 km.
Pyzdry - relikty zamku królewskiego XIVw., 57 km


Będąc na Ostrowie warto przy okazji zobaczyć również:

IMG

W sąsiednich Dziekanowicach Wielkopolski Park Etnograficzny z interesującą kolekcją obiektów architektury wiejskiej: chałupami, stodołami, budynkami inwentarskimi, reprezentacyjnym zepołem dworskim i kościołem, które wspólnie tworzą układ przestrzenny zbliżony do naturalnej wsi wielkopolskiej z XIX wieku.

IMG

Kierując się w stronę Gniezna w Łubowie drewniany kościółek św. Mikołaja z XVII wieku, jeden z najstarszych tego typu obiektów w Wielkopolsce. Wewnątrz wyróżnia się drewniany ołtarz główny z celebrowanym przez miejscową ludność obrazem MB Pocieszycielki Wiernych, a także kamienna chrzcielnica oraz rzeźba św. Benona.

IMG

W Gnieźnie Muzeum Początków Państwa Polskiego z ekspozycją dot. dziedzictwa polskiego średniowiecza oraz historią Gniezna i regionu. Cześć główna wystawy pokazywana jest w formie audiowizulanego spektaklu prowadzonego w tak szybkim tempie, że nadążają jedynie wybrańcy.

IMG

Katedrę Gnieźnieńską wzniesioną przez abp. Bogorię Skotnickiego w XIV stuleciu, w miejscu istnienia romańskiej budowli kamiennej z połowy X stulecia. U wejścia do katedry słynne Drzwi Gnieźnieńskie z XII wieku z 18-oma scenami z życia Świętego Wojciecha, wewnątrz w centralnym miejscu srebrny relikwiarz tegoż Świętego. Możliwość wejścia na jedną z wież oraz do podziemi.

IMG

Nieopodal katedry w obrębie Starego Miasta zabytkowe kościoły: św. Jana Chrzciciela z XIIIw., Wniebowzięcia NMP z XIIIw., św. Trójcy z XVw., św. Michała Archanioła z XVw., św. Wawrzyńca z XVIw., św. Jerzego z XVIIIw. oraz św. Piotra i Pawła z XVIIIw.STRONA GŁÓWNA

tekst: 2009
fotografie: 2008
© Jacek Bednarek