STRONA G£ÓWNA

ZA GRANIC¡

MINIGALERIA

MAPKI

KSIÊGA GO¦CI

LITERATURA

KONTAKT
BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ¦L¡SKIE

B¡KOWA GÓRA

BESIEKIERY

BÊDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BOBOLICE

BOBROWNIKI

BODZENTYN

BOLESTRASZYCE

BOLKÓW

BORYS£AWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BUKOWIEC

BYDLIN

BYSTRZYCA K£ODZKA

CHÊCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CIESZYN

CZARNY BÓR

CZERNA

CZERNINA

CZERSK

CZÊSTOCHOWA

CZOCHA

CZORSZTYN

D¡BROWA

D¡BRÓWNO

DRZEWICA

DZIA£DOWO

DZIERZGOÑ

FREDROPOL (KORMANICE)

GDAÑSK

GI¯YCKO

GLIWICE

G£OGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYÑ

GO£AÑCZ

GOLCZEWO

GO£UCHÓW

GO¦CISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZI¡DZ

GRZÊDY

GRZMI¡CA z.ROGOWIEC

INOW£ÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC Z¡BKOWICKI

KAMIENNA GÓRA

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KÊTRZYN

KÊTRZYN - KO¦CIÓ£

KIELCE

KLICZKÓW

K£ODZKO

KO£O

KONARY

KONIN-GOS£AWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KO¬MIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMÊT

KRASICZYN

KRÊPCEWO

KRUSZWICA

KRZY¯NA GÓRA

KRZY¯TOPÓR

KSI¡¯ WIELKI

KUROZWÊKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIÑSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

£AGÓW

£ÊCZYCA

£OWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MA£A NIESZAWKA

MIÊDZYLESIE

MIÊDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MOSZNA

MSTÓW

MUSZYNA

MY¦LENICE

NAMYS£ÓW

NIDZICA

NIEDZICA

NIEMCZA

NIEMODLIN

NIEPO£OMICE

NOWY S¡CZ

NOWY WI¦NICZ

ODRZYKOÑ

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLE¦NICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

O£AWA

O£DRZYCHOWICE K£ODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRʯNIK

OSTRÓDA

OSTRÓW LEDNICKI

OTMUCHÓW

PABIANICE

PANKÓW

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKA£A

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ¦WIDNICKIE

P£AKOWICE

P£OCK

P£ONINA

P£OTY

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

PO£CZYN-ZDRÓJ

POZNAÑ

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEMY¦L

PRZEWODZISZOWICE

PSZCZYNA

PYZDRY

RABSZTYN

RACI¡¯EK

RAD£ÓWKA

RADOM

RADZIKI DU¯E

RADZYÑ CHE£MIÑSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RO¯NÓW ZAMEK DOLNY

RO¯NÓW ZAMEK GÓRNY

RYBNICA

RYBNICA LE¦NA

RYCZÓW

RYDZYNA

RYTWIANY

RZ¡SINY

SANDOMIERZ

SANOK

SIEDLÊCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIERAKÓW

SIEWIERZ

SMOLEÑ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

STARY S¡CZ

STRZELCE OPOLSKIE

SULEJÓW

SZAMOTU£Y

SZCZECIN

SZTUM

SZUBIN

SZYD£ÓW

SZYMBARK

¦CINAWKA GÓRNA

¦WIDWIN

¦WIEBODZIN

¦WIECIE n.WIS£¡

¦WIECIE k.LE¦NEJ

¦WINY

TORUÑ

TORUÑ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZY¯TOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WA£BRZYCH z.KSI¡¯

WA£BRZYCH z.STARY KSI¡¯

WA£BRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

W¡BRZE¬NO

WENECJA

WÊGIERKA

WÊGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIE¦

WIERZBNA

WITKÓW

WLEÑ

WOJNOWICE

WOJS£AWICE

WROC£AW

WROC£AW LE¦NICA

WYSZYNA

ZAGÓRZ

ZAGÓRZE ¦L¡SKIE

ZA£U¯

Z¡BKOWICE ¦L¡SKIE

ZB¡SZYÑ

Z£OTORIA k.TORUNIA

¬RÓD£A

¯AGAÑ

¯ARY

¯ELAZNO

¯MIGRÓD


IMG BORDER=1 style=

RUINA ZAMKU GÓRNEGO W ¦WIECIU, WIDOK OD WSCHODU



uro­wa­ny za­mek w ¦wie­ciu zbu­do­wa­ny zos­ta³ przy­pusz­czal­nie w pierw­szym kwar­ta­le XIV wie­ku z fun­da­cji ksiê­cia Ber­nar­da ¦wid­nic­kie­go. Wzmian­ko­wa­ny w 1325 ro­ku ja­ko Sve­te zes­pó³ wa­row­ny na­le­¿a³ do sys­te­mu ob­ron­ne­go o­krê­gu Kwi­sy za­bez­pie­cza­j±­ce­go szlak han­dlo­wy pro­wa­dz±­cy ze ¦l±s­ka do £u­¿yc. W dru­giej po­³o­wie XIV stu­le­cia ¦wie­cie zna­laz­³o siê w rê­kach czes­kich i wraz z prze­su­niê­ciem gra­nic kró­les­twa Czech na pó³­noc stra­ci­³o zna­cze­nie stra­te­gicz­ne, pe³­ni±c w la­tach 1385-1592 funk­cjê sie­dzi­by len­nej ro­dzi­ny von Uech­tritz. W ro­ku 1527 na zam­ku wy­buch³ po­¿ar, któ­ry da³ im­puls do je­go prze­bu­do­wy na styl re­ne­san­so­wy. Ko­lej­ny wiel­ki og­ieñ do¶­wiad­czy³ bu­dow­li w pierw­szych la­tach XVIII wie­ku zmu­sza­j±c po raz dru­gi gos­po­da­rzy do pod­jê­cia wy­si³­ku fi­nan­so­we­go w ce­lu na­pra­wy pow­sta­³ych znisz­czeñ - w jej wy­ni­ku o­bok re­kon­struk­cji stra­wio­nych przez p³o­mie­nie de­ta­li, wnêtrz i ich wy­po­sa­¿e­nia do­ko­na­li oni wte­dy roz­bu­do­wy ist­nie­j±­ce­go zes­po­³u o usy­tu­o­wa­ny we wschod­niej czê¶­ci pa­³ac, co ra­dy­kal­nie zmie­ni­³o cha­rak­ter ca­³ej bry­³y zam­ko­wej. Od­no­wio­ny gmach nie­d³u­go jed­nak cie­szy³ siê za­in­te­re­so­wa­niem swych w³a¶­ci­cie­li, bo­wiem ju¿ w 1760 ro­ku zde­cy­do­wa­li oni, ¿e ten nie spe³­nia ju¿ stan­dar­du w³a¶­ci­we­go dla cza­sów, w ja­kich ¿y­li, i pod­jê­li de­cyz­jê o je­go o­pusz­cze­niu. Za­nied­ba­na daw­na sie­dzi­ba ksi±­¿ê­ca chy­li­³a siê od­t±d ku u­pad­ko­wi, a jej stan znacz­nie po­gor­szy³ siê po ro­ku 1827, kie­dy wznie­co­ny w re­zul­ta­cie u­de­rze­nia pio­ru­na po­¿ar stra­wi³ pus­ta­we ju¿ wnêt­rza. Ru­i­ny wa­row­ni "o¿y­³y" jesz­cze na krót­ki czas w o­kre­sie miê­dzy­wo­jen­nym, kie­dy we wschod­niej jej czê¶­ci zor­ga­ni­zo­wa­no gos­po­dê o­raz nie­wiel­ki za­jazd. Po 1945 ro­ku mu­rów nie za­bez­pie­cza­no i od­t±d przez po­nad pó³ wie­ku u­le­ga­³y o­ne sys­te­ma­tycz­nej de­ka­pi­ta­li­za­cji.


ZAMEK W ¦WIECIU NA GRAFICE Z PRZE£OMU XIX I XX WIEKU



LEGENDA

Daw­no te­mu w ro­dzi­nie za­mo¿­ne­go, ale sta­re­go ju¿ kup­ca u­ro­dzi­³a siê dziew­czyn­ka. Szczê¶­li­wi ro­dzi­ce da­li jej imiê ¦wiet­³usz­ka - ro­ba­czek ¶wiê­to­jañ­ski i w ca­³ej swej ra­do¶­ci o­bie­ca­li so­bie, ¿e zro­bi± wszyst­ko, aby dziec­ku w przysz­³o¶­ci ni­cze­go nie bra­ko­wa­³o. Dziew­czyn­ka ros­³a, m±­drza­³a, ogól­nie za­po­wia­da­³a siê in­te­re­su­j±­co, czês­to jed­nak cho­ro­wa­³a. Ra­zu jed­ne­go dos­ta­³a bar­dzo wy­so­kiej go­r±cz­ki. Wys­tra­szo­ny oj­ciec spro­wa­dzi³ naj­dro¿­szych me­dy­ków, lecz kie­dy Ci bez­rad­nie roz­k³a­dali rê­ce, zdes­pe­ro­wa­ny pos­ta­no­wi³ szu­kaæ ra­tun­ku na sa­mej gó­rze. Uda³ siê wiêc do ka­pli­cy i pro­sz±c o zdro­wie dla swo­jej ¦wiet­³usz­ki o­bie­ca³ od­daæ j± do klasz­to­ru. Jak to zaz­wy­czaj w le­gen­dach by­wa, mo­dlit­wa pos­kut­ko­wa­³a, a oj­ciec zgod­nie z o­biet­ni­c± za­bra³ có­recz­kê do sióstr. Po ja­kim¶ cza­sie dziew­czy­na o­si±g­nê­³a w³a¶­ci­wy wiek, przy­bra­³a od­po­wied­nie kszta³­ty, a o jej z³o­cis­tych w³o­sach i uwo­dzi­ciel­skim spoj­rze­niu plot­ko­wa­³a ca­³a o­ko­­li­ca. Dos­ta­³a tak­¿e no­we imiê - Swe­ta. Zgod­nie z od­wiecz­nym pra­wem na­tu­ry cwa­³em, truch­tem, dusz­kiem po­ja­wi­li siê w jej or­bi­cie kan­dy­da­ci do skosz­to­wa­nia wdziê­ków piêk­nej pan­ny, a w¶ród nich ten je­den je­dy­ny - ry­cerz o ory­gi­nal­nym, acz­kol­wiek nie­co pre­ten­sjo­nal­nym imie­niu Mi­³osz. Roz­po­czê­³y siê po­ta­jem­ne spot­ka­nia, ro­man­tycz­ne wie­czo­ry, wspól­ne pla­ny, a¿ wresz­cie przysz­³a po­ra na o¶­wiad­czy­ny. I tu­taj po­ja­wi³ siê pro­blem: oj­ciec Swe­ty nie chcia³ bo­wiem z³a­maæ o­biet­ni­cy, ja­k± kil­ka lat wcze¶­niej z³o­¿y³ Bo­gu i ku wiel­kiej roz­pa­czy ko­chan­ków ka­te­go­rycz­nie od­mó­wi³ po­b³o­gos­³a­wie­nia te­go zwi±z­ku.

Nie znie­chê­ci­³o to jed­nak m³o­dych, któ­rzy wo­bec za­ist­nia­³ej sy­tu­a­cji pod­jê­li ry­zy­ko ¿y­cia na ko­ci± ³a­pê. Swe­ta da­³a no­gê z po­nu­re­go klasz­to­ru, nie­d³u­go po­tem z³a­pa­³y j± jed­nak ta­kie wy­rzu­ty su­mie­nia, ta­ki ¿al i po­czu­cie wsty­du, i¿ w ak­cie skru­chy za­de­cy­do­wa­³a, ¿e zos­ta­nie pus­tel­ni­c±. Mi­³osz po­s³usz­nie u­sza­no­wa³ jej wo­lê (!?), prêd­ko wy­bu­do­wa³ drew­nia­ny do­mek dla u­ko­cha­nej i co­dzien­nie j± od­wie­dza³. Pew­ne­go dnia, gdy Swe­ta u­rz±­dza­³a ma­³e pran­ko nad brze­giem rzeki, w po­bli­¿u po­ja­wil­i siê ha­³a¶­li­wi my¶­li­wi. S³y­sz±c ob­ce g³o­sy dziew­czy­na wys­tra­szy­³a siê i nas­têp­ne­go dnia ka­za­³a swo­je­mu ch³o­pa­ko­wi wznie¶æ wa­row­ny, ka­mien­ny sto³p (wie­¿ê), aby w bez­piecz­nej izo­la­cji dotr­waæ do koñ­ca swych dni. Mi­³osz nie poz­wo­li³ ni­ko­mu bu­do­waæ siê w bez­po¶­red­nim s±­siedz­twie sto³­pu - wszyst­kich o­sad­ni­ków wy­sy­³a³ do miej­sca, gdzie po wie­lu la­tach pow­sta­³a wie¶ zwa­na Mi­³o­szów­k±. A¿ ra­zu jed­ne­go pod­czas ru­ty­no­wej wi­zy­ty nie uj­rza³ swej u­ko­cha­nej w okien­ku, nie re­a­go­wa­³a te¿ na je­go wo­³a­nie. Prze­ra­¿o­ny w po¶­pie­chu roz­trzas­ka³ wej­¶cie i nie móg³ wprost u­wie­rzyæ w to, co zo­ba­czy³. Dziew­czy­ny nigd­zie nie by­³o, prze­pad­³a, a na pod­³o­dze le­¿a³ tyl­ko ha­bit i krzy¿. Za­³a­ma­ny ry­cerz d³u­go roz­pa­cza³, a¿ w koñ­cu pod­j±³ de­cyz­jê, ¿e um­rze dla Swe­ty i z na­dzie­j±, ¿e naj­szyb­ciej spot­ka j± na dru­gim ¶wie­cie, sam siê ¿yw­cem za­mu­ru­je - co te¿ nie­roz­wa¿­nie u­czy­ni³.

Z opo­wie¶­ci tej na­ro­dzi­³a siê le­gen­da o za­kon­ni­cy, któ­ra z mi­³o¶­ci do mê¿­czyz­ny wy­bra­³a tak strasz­n± po­ku­tê. Naz­wê o­sa­dy Mi­³o­szów­ka zmie­nio­no za¶ po la­tach na Sve­te.




RUINA NA POCZTÓWKACH Z 3. I 4. DEKADY XX WIEKU



arow­nia o­trzy­ma­³a plan zbli­¿o­ny do sp³asz­czo­ne­go o­wa­lu, usy­tu­o­wa­ne­go wzd³u¿ osi wschód-za­chód, od­po­wia­da­j±­ce­go na­ry­so­wi wzgó­rza, na któ­rym stoi. Ele­men­tem do­mi­nu­j±­cym zam­ku jest ka­mien­na, zbu­do­wa­na z gnej­sow­ych blo­ków wie­¿a miesz­kal­na li­cz±­ca o­ko­³o 27 met­rów d³u­go¶­ci i oko­³o 11 met­rów sze­ro­ko¶­ci. W cza­sach no­wo­¿yt­nych we wschod­niej czê¶­ci za­³o­¿e­nia pow­sta³ no­wy bu­dy­nek miesz­kal­ny, praw­do­po­dob­nie wy­ko­rzys­tu­j±­cy frag­men­ty star­szej ka­pli­cy, któ­ra ³±­czy­³a siê z wie­¿±. Ca­³y zes­pó³ ob­ron­ny o­to­czo­ny by³ przez wy­so­ki mur z usy­tu­o­wa­n± od za­cho­du bra­m± o­raz przez wy­pe³­nio­n± wo­d± fo­sê.


PLAN RUIN ZAMKU WG J. SAWIÑSKIEGO


RZUT RUIN OD ZACHODU, M. CHOROWSKA REZYDENCJE ¦REDNIOIECZNE NA ¦L¡SKU



tan ruin poz­wa­la jesz­cze od­czy­taæ roz­pla­no­wa­nie ¶red­nio­wiecz­nej wa­row­ni. Oca­la­³a bo­wiem zna­ko­mi­ta czê¶æ go­tyc­kich mu­rów ob­wo­do­wych, nie­mal pe³­nej wy­so­ko¶­ci wie­¿a go­tyc­ka, zde­was­to­wa­ny no­wo­¿yt­ny dom miesz­kal­ny, ka­pli­ca i re­lik­ty bu­dyn­ków gos­po­dar­czych. Kom­pleks zam­ko­wy do koñ­ca XX wie­ku poz­ba­wio­ny by³ opie­ki i nisz­cza³; obec­nie je­go mu­ry suk­ce­syw­nie za­bez­pie­cza­ne s± przez pry­wat­nych w³a¶­ci­cie­li, któ­rzy z w³as­nych ¶rod­ków sta­ra­j± siê u­ra­to­waæ za­by­tek przed pos­tê­pu­j±­c± de­gra­da­cj±. Za­mek u­dos­têp­nio­ny jest do zwie­dza­nia za nie­wiel­k± o­p³a­t±.


IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

NA DZIEDZIÑCU ZAMKOWYM, W G£ÊBI POZOSTA£O¦CI KAPLICY / WEWN¡TRZ WIE¯Y


IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

WIDOK NA DZIEDZINIEC OD WSCHODU, PO PRAWEJ ZREKONSTRUOWANY PÓ£NOCNY MUR OBWODOWY


IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

RELIKTY XVIII-WIECZNEGO PA£ACU


IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

W PIWNICACH GOTYCKIEJ WIE¯Y



amek stoi tu¿ przy dro­dze nr 358 ³±­cz±­cej Le¶­n± ze ¦wie­ra­do­wem, oko­³o 5 km na po­³ud­nie od Le¶­nej. Przez wie¶ kur­su­j± au­to­bu­sy PKS - przy­sta­nek znaj­du­je siê nie­o­po­dal ruin. Sa­mo­chód mo¿­na za­par­ko­waæ przy dro­dze vis-a-vis bra­my zam­kow­ej al­bo pod u­sy­tu­o­wa­nym nie­o­po­dal skle­pem. (ma­pa zam­ków wo­je­wódz­twa)




1. M. Chorowska: Rezydencje ¶redniowieczne na ¦l±sku, OFPWW 2003
2. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
3. I. T. Kaczyñscy: Zamki w Polsce po³udniowej, Muza SA 1999
4. L. Kajzer, J. Salm, S. Ko³odziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
5. M. ¦wie¿y: Zamki, twierdze, warownie, Foto Art 2002


IMG BORDER=1 style=

WIDOK RUIN OD STRONY PÓ£NOCNEJ


W pobli¿u:
Le¶na - zamek Czocha XIII/XIVw., 9 km
Zapusta - zamek Rajsko XIIIw., przebudowany, 9 km
Proszówka - ruina zamku piastowskiego Gryf XIIIw., 15 km
Rz±siny - relikty zamku Podskale XIIIw., 20 km



STRONA G£ÓWNA

tekst: 2004
fotografie: 2013
© Jacek Bednarek