|
ZAMEK W P£OTACH, WIDOK OD PÓ£NOCY
|
ocz±tki budownictwa obronnego w P³otach siêgaj± XII wieku i zwi±zane s± z powstaniem w tym miejscu drewnianego grodu zabezpieczaj±cego bród na rzece Rega. W roku 1277 rycerz z przybocznej dru¿yny ksiêcia Barnima I, Dobies³aw Wotuch, dokona³ lokacji miasta i wzniós³ now±, usytuowan± na po³udniowym skraju osiedla siedzibê, która z czasem przejê³a funkcje starszego o¶rodka. Budowla ta posiada³a charakter wie¿y mieszkalnej usytuowanej na platformie o wymiarach 28x36 metrów, zajmuj±cej odciêty fos± od strony miasta niewielki cypel. Wzniesiona w dolnych partiach z kamienia, a wy¿ej z ceg³y, czterokondygnacyjna wie¿a mia³a rzut prostok±ta o bokach 12,7x17 metrów i przypuszczalnie otoczona by³a czêstoko³em z przejazdem od pó³nocy.
|
MIASTO I ZAMEK NA LITOGRAFII E. SANNE''A Z 1846 ROKU
|
koñcu XIII wieku zamek przeszed³ w rêce Wedlów i w tym czasie - zapewne miêdzy 1284 a 1295 - drewniane fortyfikacje zaczêto zastêpowaæ ceglanym murem obwodowym. Po Wedlach w³a¶cicielami P³otów zostali Heydebrekowie, którzy odsunêli mur w kierunku zachodnim powiêkszaj±c w ten sposób dziedziniec do rozmiarów 28x45 metrów. Pó¼niej stosunek w³asno¶ciowy zamku ulega³ czêstym zmianom, przy czym najd³u¿ej mieszkali w nim von der Ostenowie. Przyjmuje siê, ¿e to oni najpierw podwy¿szyli mury obwodowe do 6 metrów, a po spaleniu warowni przez ko³obrzeskich mieszczan w 1465 roku podnie¶li j± z ruin i rozbudowali o nowy, trzykondygnacyjny budynek w naro¿niku po³udniowo-wschodnim. W roku 1577 posiad³o¶æ kupili Blucherowie, którzy gotyck± wie¿ê przekszta³cili w wygodn± renesansow± rezydencjê. W pó³nocnej jej czê¶ci wybudowano wówczas klatkê schodow±, a czê¶æ po³udniow± obni¿ono i ostatecznie u schy³ku XVIII wieku - rozebrano. W konsekwencji tych zmian i pó¼niejszych modernizacji za³o¿enie straci³o pierwotne walory obronne i w po³owie XIX stulecia w niewielkim ju¿ stopniu nawi±zywa³o do ¶redniowiecznej formy. Gdy w 1860 strawi³ je po¿ar, zamieni³ siê w ruinê. Po wojnie gmach odbudowano z przeznaczeniem na siedzibê instytucji u¿yteczno¶ci publicznej.
|
|
FOTOGRAFIA ZAMKU Z OKRESU 1. WOJNY ¦WIATOWEJ
|
drestaurowany w latach 1959-67 zabytek znajduje siê w po³udniowej czê¶ci miasta nieopodal skrzy¿owania drogi krajowej 6 z wojewódzk± 152, przy wylocie na Szczecin. Stoi on na wysokiej skarpie i otoczony jest przez drzewa, co sprawia, ¿e wiosn± i latem mo¿e byæ s³abo widoczny. Z okresu ¶redniowiecznego w pierwotnym stanie przetrwa³y do dzi¶ dolne kondygnacje wie¿y i du¿y fragment kamiennego muru obwodowego. Obecnie w zamku mie¶ci siê bliblioteka.
|
ZAMEK W P£OTACH, POZOSTA£O¦CI MURU OBRONNEGO W PO£UDNIOWO-ZACHODNIEJ CZʦCI ZA£O¯ENIA
|
W pobli¿u:
Resko - relikty zamku rycerskiego XIIIw., 11 km
Golczewo - pozosta³o¶ci (wie¿a) zamku biskupiego XIVw., 22 km
Buk - relikty zamku rycerskiego XIVw., 27 km
Korytowo - relikty zamku rycerskiego XIII/XIVw., 28 km
Dobra - ruina zamku rycerskiego XIVw., 29 km
Strzmiele - dwór obronny XVIw., 29 km
¦widwin - zamek rycerski/krzy¿acki XIII-XVw., 36 km
|
tekst: 2004
fotografie: 2004
© Jacek Bednarek
|
|