|
ZAMEK KRZYŻACKI W OSTRÓDZIE, WIDOK OD STRONY POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ
|
|
ierwsza krzyżacka strażnica funkcjonowała na tych terenach już co najmniej od 1270 roku. Była to drewniano-ziemna konstrukcja wzniesiona na miejscu wcześniejszego grodu pruskiego, na wysepce otoczonej wodami jeziora Drwęckiego i rzeki Drwęcy. Ostróda stanowiła początkowo siedzibę wójta podległego komturstwu w Dzierzgoniu, jednak wraz z ekspansją Państwa Krzyżackiego na pobliskie okolice Działdowa, Nidzicy i Olsztynka postanowiono w rozwijającej się osadzie zorganizować autonomiczną komturię dla ziemi sasińskiej. Wzrost znaczenia miasta i jego nowe funkcje jako ważnego ośrodka administracji zakonnej wymagały nowej, bardziej reprezentacyjnej siedziby, co pociągnęło za sobą decyzję o budowie dużego murowanego zamku, rozpoczętej przez komtura Guntera von Hohenstein w roku 1349. Główne prace murarskie prowadzone były w okresie między 1350-80, jednak wykończenie wnętrz trwało znacznie dłużej, prawdopodobnie do 1408. W międzyczasie będącą w fazie budowy, ale już zagospodarowaną warownię najechały i spaliły wojska wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta (1381). Dziesięć lat później Ostródę, jako jeden z pierwszych w Państwie Krzyżackim zamków, wyposażono w działa armatnie.
|
|
|
ZAMEK NA POCZTÓWKACH Z POCZĄTKU XX STULECIA
|
a cztery miesiące przed bitwą pod Grunwaldem komturia ostródzka dysponowała dużym potencjałem ekonomicznym i militarnym. W prowadzonych przez komtura Gamrotha von Pintzenau zamkach oraz dworach w maju 1410 znajdowało się co najmniej 128 zbroi, 88 hełmów, 262 kusze, 54 tarcze i 23 działa. Batalia grunwaldzka przyniosła tragiczną śmierć komturowi ostródzkiemu, a na wieść o zwycięstwie polsko-litewskiego oręża rycerz Mikołaj von Doringen zorganizował niewielki oddział zbrojny i wykorzystując niedobory kadrowe Niemców łatwo opanował zamek, w którym na rozkaz króla złożono przewożone do stołecznego Malborka zwłoki poległych w walce: wielkiego mistrza Ulryka von Jungingena oraz wspomnianego już Gamrotha von Pintzenau. Warownia trafiła pod zarząd księcia Janusza Mazowieckiego, lecz już we wrześniu 1410 ponownie zajęli ją zakonni. Podobna sytuacja miała miejsce podczas kolejnego wielkiego konfliktu w roku 1454 - po dwudniowym oblężeniu zamek zbrojnie przejęli powstańcy Związku Pruskiego, ale również i wtedy Krzyżacy bardzo szybko upomnieli się o swoje. Ostatecznie zamek przeszedł w polskie ręce po sekularyzacji Zakonu w 1525 - umieszczono w nim siedzibę starostwa (ostatnim komturem a zarazem pierwszym starostą był Quirin Schlick). Przez całe XVI i XVII stulecie Ostróda pozostawała w arendzie różnych rodów magnackich, m.in. w latach 1633-43 zarządzał nią zgermanizowany Piast, książę na Brzegu i Legnicy Jan Chrystan. Przywilej ten otrzymał w zamian za niespłacony przez elektora Jerzego Wilhelma posag jego żony, pruskiej księżnej Doroty Sibilli von Hohenzollern.
|
|
ojny ze Szwecją i Rosją nie zrujnowały warowni, wręcz przeciwnie - w pewnym stopniu wpłynęły nawet pozytywnie na jej wartości obronne. Zmodyfikowano wówczas umocnienia zamku otaczając go wałami i bastionami ziemnymi. Prawdziwą katastrofę przyniósł miastu dzień 21 listopada 1788, gdy w następstwie wielkiego pożaru w Ostródzie spaliło się ponad 160 budynków, a będący skutkiem pożogi wybuch beczek z prochem w zamkowych piwnicach doszczętnie zniszczył jego skrzydło wschodnie wraz z wieżą. Uszkodzone fragmenty budowli zrekonstruowano (bez części wschodniej i wieży) - likwidując przy tym strych - i ulokowano w niej urząd pruskiego starosty. W czasie wojen napoleońskich gmach pełnił funkcję głównej kwatery wojsk niemiecko-rosyjskich. Później stacjonowali tu Francuzi wraz z Napoleonem Bonaparte, który w zamku zorganizował swój sztab dowódczy i osobiście przebywał tutaj w okresie od 21 do 30 marca 1807. Podupadłą warownię adaptowano w kolejnych latach na cele administracyjne; mieściły się w niej mieszkania, urzędy powiatu oraz sąd. W trakcie ofensywy radzieckiej zimą 1945 roku zamek podzielił tragiczny los miasta i spłonął. Podjęta w 1977 roku odbudowa została kilka lat temu zakończona, a zabytek pełni obecnie funkcję miejskiego ośrodka kultury.
|
|
|
ZAMEK PO ZNISZCZENIACH 2. WOJNY ŚWIATOWEJ, FOTOGRAFIE Z LAT 60. I 70. XX WIEKU
|
|
urowany kompleks zamkowy zlokalizowano w północno-zachodniej części osady miejskiej. Nie tworzył on wspólnego systemu fortyfikacji z miastem, od którego oddzielała go fosa zasilana przez odnogę rzeki Drwęcy. Ceglaną budowlę wzniesiono na planie zbliżonym do kwadratu o bokach 45x47 metrów. Wokół otoczonego drewnianymi krużgankami dziedzińca postawiono cztery skrzydła o szerokości każdego z nich 14 metrów, dwukondygnacyjne, podpiwniczone, kryte dwuspadowym ceramicznym dachem. Nad wschodnim skrzydłem budowli wznosiła się stojąca w rogu dziedzińca wysoka wieża (zniszczona podczas wielkiego wybuchu i w późniejszych latach rozebrana). Na osi skrzydła zachodniego umieszczono bramę wjazdową, którą poprzedzało piętrowe przedbramie oraz długi, blisko 100-metrowy most z drewna. Rozkład pomieszczeń w obrębie średniowiecznej zabudowy nie został ostatecznie rozpoznany. Najważniejszą, reprezentacyjną partią zamku było skrzydło południowe, gdzie mieściły się: gotycka kaplica, mieszkanie komtura i refektarz. Pozostałe frgmenty czworoboku zgodnie z regułą musiały obejmować kapitularz, infirmerię, dormitoria braci i komnaty gościnne. Pomieszczenia piwnic i parteru, podobnie jak w innych zamkach konwentualnych, były przeznaczone na cele gospodarcze. Mieściły się tu przede wszystkim składy żywności, drobnego sprzętu i inne izby użytkowe - kuchnia, spiżarnia, browar, piekarnia. Nie wiadomo, gdzie ulokowano zbrojownię, która w 1383 roku wyposażona była aż w 130 zbroi i tylko 25 hełmów. Ostatnią kondygnację zajmował magazyn zbożowy. O jego ogromnym znaczeniu gospodarczym świadczy wzmianka, według której w 1407 roku komtur Ostródy Fryderyk von Zollern dysponował niebotycznym zapasem zboża liczącym ponad 468 łasztów (ok. 1 mln litrów!), przechowywanym w tychże składach na zamku głównym i w spichlerzach na przedzamczu.
|
|
PLAN ZAMKU W OSTRÓDZIE WG C. STEINBRECHTA
|
rzypominający dziś nieco pruski fort albo wielką ceglaną stodołę bezwieżowy krzyżacki zamek otoczony jest przez bezstylową XX-wieczną zabudowę. Obecnie mieści się w nim Centrum Kultury i Sportu, muzeum oraz kawiarnia.
|
NA DZIEDZIŃCU ZAMKOWYM...
|
1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. M. Haftka: Zamki krzyżackie w Polsce, 1999
3. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce północnej i środkowej, Muza SA 1999
4. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
5. M. Klat, J. Mykowski: Krzyżackie tajemnice: zamki, skarby, odkrycia, 2002
6. R. Sypek: Zamki i obiekty warowne Państwa Krzyżackiego, Agencja CB 2000
|
WIDOK NA ZAMEK OD UL. MICKIEWICZA, FOTOGRAFIA Z 2001 ROKU
|
W pobliżu:
Lubawa - pozostałości zamku biskupów chełmińskich XIVw., 30 km
Olsztynek - zamek krzyżacki XIVw., przebudowany, 30 km
Dąbrówno - pozostałości zamku krzyżackiego XVw., 36 km
Olsztyn - zamek kapituły warmińskiej XIVw., 40 km
|
tekst: 2003
fotografie: 2001, 2010
© Jacek Bednarek
|
|