STRONA G£ÓWNA


ZA GRANIC¡

ZAMKI W£OSKIE
MINIGALERIA

POWRÓT
DO MAPY


KSIÊGA GO¦CI


LITERATURA


KONTAKT

IMOLA - ROCCA SFORZESCA

BERGAMO

BRESCIA

CASTEL DEL RIO

CORTONA

DESENZANO DEL GARDA

FIRENZE (FLORENCJA)

GRADARA

IMOLA

LONATO DEL GARDA

MALCESINE

w opracowaniu:

MILANO (MEDIOLAN)

MONTEPULCIANO

MONIGA DEL GARDA

PESARO

PRATO

RIMINI

RIVA DEL GARDA

SAN LEO

SANT'AGATA FELTRIA

SIRIMONE

TORRIANA

VERUCCHIO


ROCCA SFORZESCA, WIDOK OD PO£UDNIA


HISTORIA


Z

amek Sforzesca zosta³ wzniesiony w pierwszej po³owie XIV stu­le­cia, czê¶­cio­wo na fun­da­men­tach wie­¿y miesz­kal­nej z XI wie­ku. Je­go plan sk³a­da³ siê po­cz±t­ko­wo z dzie­wiê­ciu czwo­ro­k±t­nych wie¿ w³±­czo­nych w li­niê ze­wnêtrz­nych u­moc­nieñ, oraz dzie­si±­tej wie­¿y sto­j±­cej w cen­tral­nej czê­¶ci dzie­dziñ­ca. W ¶re­dnio­wie­czu mie­li tu­taj swo­j± sie­dzi­bê przed­sta­wi­cie­le po­tê¿­nych ro­dów Ali­do­si, Vis­con­ti i Man­fre­di, jed­nak do­pie­ro po ob­jê­ciu mia­sta przez ksiê­cia Me­dio­la­nu Gia­na Ga­le­az­zo Sfor­zê (oj­ca pol­skiej kró­lo­wej Bo­ny Sfor­zy) pod ko­niec XV wie­ku twier­dza o­trzy­ma­³a for­mê zbli­¿o­n± do wspó³­czes­nej. Pod bez­po­¶red­nim nad­zo­rem Gi­ro­la­mo Ria­rio, mê­¿a Ca­te­ri­ny Sfor­zy i bra­tan­ka pa­pie­¿a Syk­stu­sa IV, na­ro¿­ne wie­¿e zam­kniê­to we­wn±trz gru­bo­¶cien­nych o­kr±g­³ych kon­stru­kcji zdol­nych do wy­trzy­ma­nia o­strza­³u ar­ty­le­ryj­skie­go, za¶ we­wn±trz u­moc­nio­ne­go ob­wo­du roz­po­czê­to bu­do­wê re­pre­zen­ta­cyj­nej sie­dzi­by miesz­kal­nej, zwa­nej Pa­laz­zet­to.



PLAN IMOLI OPRACOWANY PRZEZ LEONARDA DA VINCI W 1502 ROKU


¦

mieræ papie¿a Sykstusa IV za­po­cz±t­ko­wa­³a o­kres kry­zy­su pa­no­wa­nia Sfor­zów, a oblê­¿e­nie i zdo­by­cie zam­ku przez Ce­sa­re Bor­giê (sy­na pa­pie­¿a Ale­ksan­dra VI - tak, tak) w 1499 ro­ku przy­spie­szy­³o po­wrót do­mi­na­cji pa­pies­kiej w tym re­gio­nie. W ro­ku 1502 na pro¶­bê Ce­sa­re kon­sul­tan­tem w spra­wie od­bu­do­wy wa­ro­wni by³ sam Le­onar­do da Vin­ci: ¶wia­de­ctwem je­go wi­zy­ty w mie­¶cie je­st o­pra­co­wa­ny przez mis­trza plan Imo­li, któ­ry wy­ra¼­nie wska­zu­je Roc­cê.


WSPANIA£Y PLAN MIASTA WG JOHANNESA BLAU Z 1663 ROKU, ZAMEK W GÓRNYM PRAWYM ROGU


ZAMEK NA RYCINIE Z 1895 ROKU


W

raz z ostatecznym przy³±czeniem Imoli do Pañ­stwa Pa­pies­kie­go twier­dza sta­³a siê wiê­zie­niem i fun­kcjê tê pe³­ni­³a a¿ do 1958 ro­ku, po czym zo­sta­³a zam­kniê­ta i pod­da­na pra­com re­stau­ra­tor­skim. Po­now­nie o­twar­to j± w 1973 ro­ku, ju¿ ja­ko pla­ców­kê mu­ze­al­n± z bo­ga­t± ko­lek­cj± ce­ra­mi­ki i bro­ni. Obok mu­ze­um sie­dzi­bê ma tu­taj rów­nie¿ pre­sti­¿o­wa Miê­dzy­na­ro­do­wa Aka­de­mia Pia­ni­sty­czna In­con­tri col Ma­es­tro.


wstêp do zamku: p³atny

informacje praktyczne: TUTAJ


RZUT PRZESTRZENNY ZAMKU, STAN WSPÓ£CZESNY


NA PIERWSZYM PLANIE REKONSTRUKCJA ¦REDNIOWIECZNYCH UMOCNIEÑ PRZED BRAM¡ WJAZDOW¡


WIDOK ZAMKU OD PO£UDNIOWEGO ZACHODU, PO PRAWEJ RUINA ZEWNÊTRZNEJ BASTEI BRONI¡CEJ WJAZDU NA ZAMEK OD PO£UDNIA
(WIDOCZNEJ NA PLANIE LEONARDA)




DOJAZD


I

mola po³o¿ona jest w regionie Emilia-Romagna, oko­³o 30 ki­lo­me­trów na po­³u­dnio­wy wschód od Bo­lo­nii. Za­mek stoi w za­cho­dniej czê­¶ci sta­re­go mia­sta, nie­co na ubo­czu od miej­skie­go zgie³­ku, przy Via Giu­sep­pe Ga­ri­bal­di. Spo­r± ilo¶æ miejsc par­kin­go­wych znaj­dzie­my przy jed­nej z s±­sia­du­j±­cych ulic, Via Ca­te­ri­na Sfor­za.

M

i³o¶nikom motosportu miasto kojarzy siê prze­de wszys­tkim z to­rem wy¶­ci­go­wym Auto­dro­mo En­zo e Di­no Fer­ra­ri, na któ­rym w la­tach od 1980 do 2006 od­by­wa­³y siê wy­¶ci­gi For­mu­³y 1 o Grand Prix San Ma­ri­no. W 1994 ro­ku w wy­pad­kach na to­rze Imo­la zgi­nê­li Ro­land Rat­zen­ber­ger (w se­sji kwa­li­fi­ka­cyj­nej), a dzieñ pó¼­niej Ayr­ton Sen­na (pod­czas wy¶­ci­gu) – trzy­kro­tny Mistrz ¦wia­ta For­mu­³y 1.


ZAMEK OD PÓ£NOCNEGO WSCHODU, DOSKONALE ZACHOWANE POZOSTA£O¦CI FOSY


ROCCA SFORZESCA, ELEWACJA PO£UDNIOWO-WSCHODNIA



¼ród³o: it.wikipedia.org, wwww.museiciviciimola.it




STRONA G£ÓWNA

tekst: 2020
fotografie: 2020
© Jacek Bednarek