STRONA G£ÓWNA


ZA GRANIC¡

ZAMKI W£OSKIE
MINIGALERIA

POWRÓT
DO MAPY


KSIÊGA GO¦CI


LITERATURA


KONTAKT

CORTONA - FORTEZZA DEL GIRIFALCO

BERGAMO

BRESCIA

CASTEL DEL RIO

CORTONA

DESENZANO DEL GARDA

FIRENZE (FLORENCJA)

GRADARA

IMOLA

LONATO DEL GARDA

MALCESINE

w opracowaniu:

MILANO (MEDIOLAN)

MONTEPULCIANO

MONIGA DEL GARDA

PESARO

PRATO

RIMINI

RIVA DEL GARDA

SAN LEO

SANT'AGATA FELTRIA

SIRIMONE

TORRIANA

VERUCCHIO


FORTEZZA DEL GIRIFALCO, WIDOK NA ZAMEK Z SUNSET POINT-PAESSAGIO


HISTORIA


Z

amek Girifalco w Cortonie zosta³ zbudowany w 1556 roku na fun­da­men­tach sta­ro­¿yt­nej twier­dzy e­trus­kiej, w pó³­noc­no-wscho­dnim na­ro¿­ni­ku mu­rów o­bron­nych i naj­wy¿­szym punk­cie mia­sta. Wznie­sio­no go pod kie­row­nic­twem in­¿y­nie­ra Ga­brio Ser­bel­lo­nie­go (ku­zy­na pa­pie­¿a Piu­sa IV) i ar­chi­te­kta Fran­ce­sco La­pa­rel­li, na po­le­ce­nie wiel­kie­go ksiê­cia To­ska­nii Co­si­mo I de' Me­di­ci w ce­lu wzmoc­nie­nia o­bron­no­¶ci mia­sta. W rze­czy­wi­sto­¶ci, mi­mo in­ten­cji zwi±­za­nych z jej bu­do­w±, wa­ro­wnia ani razu nie by­³a wy­ko­rzy­sta­na w wal­ce. Po wojnie ze Sien± w latach 1554-55 Wiel­kie Ksiê­stwo To­ska­nii cie­szy­³o siê bo­wiem d³u­gim o­kre­sem po­ko­ju, co spra­wi­³o, ¿e twier­dza sta­³a siê zbêd­na. W 1766 ro­ku roz­bro­jo­no j± i sprze­da­no Wspól­no­cie Cor­to­ny, któ­ra a­dap­to­wa­³a za­mek na po­trze­by wiê­zie­nia i sie­dzi­by nie­wiel­kie­go gar­ni­zo­nu pe³­ni±­ce­go fun­kcjê po­li­cji miej­skiej. Na­stêp­nie, po upad­ku Wiel­kie­go Ksiê­stwa To­ska­nii w 1860 ro­ku wa­ro­wniê wy­ko­rzy­sty­wa­no m.in. ja­ko ma­ga­zyn drew­na i ka­mie­nia. W cza­sie dru­giej woj­ny ¶wia­to­wej za­mek przez pe­wien czas s³u­¿y³ za schro­nie­nie dzie­ciom, któ­rych ro­dzi­ce zo­sta­li wy­gna­ni za gra­ni­cê, a tak­¿e ja­ko stra­te­gi­czny punkt o­bser­wa­cyj­ny dla nie­miec­kich ra­dio­ope­ra­to­rów. Po woj­nie pod­da­ny zo­sta³ sze­ro­ko za­kro­jo­nym pra­com kon­ser­wa­tor­skim.


WIDOK ZAMKU NA PLANIE Z 1612 ROKU


FORTEZZA DEL GIRIFALCO NA ARCHIWALNEJ FOTOGRAFII Z LOTU PTAKA, W TLE NEOGOTYCKA SYLWETA KO¦CIO£A SANTA MARGHERITA


STAN OBECNY


T

wierdza ma kszta³t trapezu z czte­re­ma du­¿y­mi ba­stio­na­mi i jest wspa­nia­³ym przy­k³a­dem XVI-wiecz­nej ar­chi­te­ktu­ry woj­sko­wej. Jed­nak, choæ bez w±t­pie­nia fas­cy­nu­je pod wzglê­dem his­to­rycz­nym i ja­ko przy­k³ad zna­ko­mi­te­go roz­pla­no­wa­nia, jej naj­wiêk­sz± za­le­t± jest praw­do­po­do­bnie wi­dok, któ­ry o­fe­ru­je na Cor­to­nê i do­li­nê Val­di­chia­na. Dzi¶ za­mek Gi­ri­fal­co s³u­¿y mie­szkañ­com mia­sta ja­ko o­¶ro­dek kul­tu­ry – mie­¶ci siê tu­taj miê­dzy­na­ro­do­we cen­trum sztuk wi­zu­al­nych.


wstêp do zamku: p³atny

informacje praktyczne: TUTAJ


ZAMEK JEST TAK USYTUOWANY, ¯E NIESTETY Z ZIEMI NIEWIELE MO¯NA DOSTRZEC


NO TO LECIM ROBIÆ ZDJÊCIA ;-)




DOJAZD


Z

amek wznosi siê w pó³nocno-wschodniej czê¶ci Cor­to­ny, przy Via di For­tez­za. Po­mi­mo wzglêd­nie nie­wiel­kiej od­le­g³o­¶ci od za­bu­do­wy sta­re­go mia­sta o­strze­gam chêt­nych do pie­szej wy­ciecz­ki, ¿e dro­ga do nie­go tra­wer­su­je i jest d³u¿­sza ni¿ to siê po­zor­nie wy­da­je. Naj­wy­go­dniej wiêc pod­je­chaæ sa­mo­cho­dem bez­po­¶re­dnio pod bra­mê wej­¶cio­w±, gdzie znaj­du­je siê du­¿y dar­mo­wy (w 2020) par­king.


WIDOK ZE WZGÓRZA ZAMKOWEGO NA DOLINÊ VALDICHIANA, NA DRUGIM PLANIE KO¦CIÓ£ SANTA MARGHERITA


BASILICA DI SANTA MARGHERITA, W TLE FORTEZZA DEL GIRIFALCO


WE WNÊTRZACH BAZYLIKI




WARTO ZOBACZYÆ


C

ortona nale¿y do najpiêkniejszych, naj­bar­dziej roz­po­zna­wal­nych sym­bo­li To­ska­nii, i z pew­no­¶ci± za­s³u­gu­je na tak za­szczyt­ne mia­no. Mia­sto ku­si tu­ry­stów ¶re­dnio­wie­czn± a­tmo­sfe­r±, jed­ny­mi z naj­star­szych we W³o­szech do­ma­mi i wy­¶mie­ni­t± pa­no­ra­m± na ca­³± Val­di­chia­nê z ogrom­nym je­zio­rem Tra­si­me­no, gdzie w 217 r p.n.e. mia­³a miej­sce s³yn­na bi­twa Han­ni­ba­la z ar­mi± rzym­sk±. Naj­star­sze skar­by ar­chi­te­ktu­ry po­cho­dz± tu­taj z cza­sów e­trus­kich, jak choæ­by mur miej­ski, któ­re­go pod­sta­wa wznie­sio­na zo­sta­³a przez bu­do­wni­czych z Etru­rii kil­ka wie­ków przed Chrys­tu­sem. Etrus­kie ko­rze­nie miej­sco­wo­¶ci pod­kre­¶la Mu­seo dell'Ac­ca­de­mia Etrus­ca o­twar­te we wnê­trzach Pa­laz­zo Ca­sa­li ju¿ w 1772 ro­ku, a jej bo­ga­ta prze­sz³o¶æ wy­ra­¿a siê w licz­bie ko­¶cio­³ów, ja­kie na prze­³o­mie wie­ków wy­ra­sta­³y w obrê­bie mia­sta (Chie­sa di San Do­me­ni­co, Chie­sa di San Cris­to­fo­ro, Chie­sa di San­ta Cia­ra, Chie­sa di San Nic­co­lo, Chie­sa di San Fi­lip­po Ne­ri) lub tu¿ po­za je­go mu­ra­mi (San­ta Ma­ria del­le Gra­zie).


WIDOK Z PIAZZA GARIBALDI NA DOLINÊ VALDICHIANA


PIAZZA DELLA REPUBLICA, G£ÓWNY PLAC MIEJSKI CORTONY


PUSTE ULICE W SZCZYCIE SEZONU TURYSTYCZNEGO, TUTAJ VIA ROMA


C

ortona nale¿y do najpopularniejszych miej­sco­wo­¶ci tu­ry­sty­cznych w re­gio­nie, w czym za­s³u­ga m.in. ksi±­¿ki Pod s³oñ­cem To­ska­nii o­raz jej fil­mo­wej a­da­pta­cji; czê¶æ ak­cji ro­man­ty­cznej ko­me­dii F. Ma­yes roz­gry­wa siê bo­wiem po­¶ród his­to­ry­cznej za­bu­do­wy te­go ¶re­dnio­wiecz­ne­go mia­stecz­ka. Ogrom­na po­pu­lar­no¶æ prze­k³a­da siê oczy­wi­¶cie na ilo¶æ wcza­so­wi­czów od­wie­dza­j±­cych Cor­to­nê ka¿­de­go la­ta, co oprócz nie­do­go­dno­¶ci ty­po­wych dla tu­ry­sty­cznych best­sel­le­rów (t³u­my, ce­ny, ko­lej­ki) mo­¿e o­zna­czaæ rów­nie¿ p o w a ¿ n e pro­ble­my z par­ko­wa­niem. Po­mi­mo, ¿e przy­je­cha­li­¶my tu­taj tu¿ po szczy­cie pier­wszej pa­ni­ki spo­wo­do­wa­nej wy­le­wa­j±­c± siê ze wszys­tkich me­diów pro­pa­gan­d± stra­chu w zwi±z­ku z po­ja­wie­niem siê CO­VID-19, gdy mia­stecz­ko by­³o nie­mal­¿e pu­ste, nie zna­la­z³em ani jed­nej wol­nej jed­no­stki par­kin­go­wej na wy­zna­czo­nych przez mia­sto pla­cach. Je­¿e­li spo­tka Was to sa­mo, nie traæ­cie cza­su i kie­ruj­cie siê od ra­zu na szczyt wzgó­rza, pod za­mek lub sto­j±­c± u je­go pod­nó­¿a wspa­nia­³± ne­o­go­ty­ck± San­ta Mar­ghe­ri­ta. Tam miejsc par­kin­go­wych po­win­no byæ pod do­stat­kiem.


KWINTESENCJA MA£YCH W£OSKICH MIASTECZEK: KILKUSETLETNIE DOMY I KILKUDZIESIÊCIOLETNIE FIATY ;-)


PO¦RÓD ZAKAMARKÓW STAREGO MIASTA


CORTONÊ WARTO SMAKOWAÆ POWOLI, NA PRZYK£AD PRZY KAWIE LUB LAMPCE SCH£ODZONEGO LOKALNEGO WINA



¼ród³o: www.visittuscany.com, www.fortezzadelgirifalco.it, en.wikipedia.org




STRONA G£ÓWNA

tekst: 2020
fotografie: 2020
© Jacek Bednarek