STRONA G£ÓWNA


ZA GRANIC¡

ZAMKI W£OSKIE
MINIGALERIA

POWRÓT
DO MAPY


KSIÊGA GO¦CI


LITERATURA


KONTAKT

CASTEL DEL RIO - PALAZZO ALIDOSI

BERGAMO

BRESCIA

CASTEL DEL RIO

CORTONA

DESENZANO DEL GARDA

FIRENZE (FLORENCJA)

GRADARA

IMOLA

LONATO DEL GARDA

MALCESINE

w opracowaniu:

MILANO (MEDIOLAN)

MONTEPULCIANO

MONIGA DEL GARDA

PESARO

PRATO

RIMINI

RIVA DEL GARDA

SAN LEO

SANT'AGATA FELTRIA

SIRIMONE

TORRIANA

VERUCCHIO


RENESANSOWY ZAMEK W CASTEL DEL RIO


HISTORIA


P

a³ac twierdza, wzniesiony na pocz±tku XVI wieku przez kar­dy­na­³a Fran­ce­sco Ali­do­sie­go, skarb­ni­ka ge­ne­ral­ne­go Ko¶­cio­³a rzym­skie­go i zau­fa­ne­go dwo­rza­ni­na pa­pie­¿a Jul­iu­sza II, któ­ry pod­czas spra­wo­wa­nia w³a­dzy od­zna­czy³ siê wy­bit­nym o­kru­cieñ­stwem wo­bec po­li­tycz­nych prze­ciw­ni­ków 'oj­ca ¶wiê­te­go', i któ­ry pod­czas tzw. wo­jen w³o­skich zgi­n±³ za­szty­le­to­wa­ny przez ksiê­cia Ur­bi­no Fran­cisz­ka del­la Ro­ve­re. Wstêp­ny pro­jekt prze­wi­dy­wa³ bu­do­wê wa­row­nej re­zy­den­cji z czte­re­ma ba­ste­ja­mi za­my­ka­j±­cy­mi du­¿y dzie­dzi­niec z log­gi± z³o­¿o­n± z dwu­dzie­stu czte­rech pias­ko­wco­wych ko­lumn. Z po­wo­du bra­ku fun­du­szy pla­nów tych w pe³­ni nie zre­ali­zo­wa­no i osta­tecz­nie po­wsta­³y tyl­ko dwie ba­ste­je. W po­³u­dnio­wej czê­¶ci re­zy­den­cji za­³o­¿o­no piêk­ny o­gród zwa­ny Ogro­dem Roz­ko­szy, któ­re­go naz­wa prze­wrot­nie kon­tra­stu­je z prze­zna­cze­niem zam­ko­wych piw­nic, gdzie na po­le­ce­nie kar­dy­na­³a u­miesz­czo­no a¿ dwa wiê­zie­nia: jed­no dla mê¿­czyzn i jed­no dla ko­biet.



ZAMEK OD PO£UDNIOWEGGO WSCHODU NA FOTOGRAFII Z LAT 20. XX WIEKU I OBECNIE


STAN OBECNY


D

zi¶ w zamku swoj± siedzibê ma urz±d miej­ski i bi­blio­te­ka. Miesz­cz± siê w nim rów­nie¿ dwa mu­zea: Mu­ze­um Woj­ny o­raz …Mu­ze­um Ka­szta­nów, po­wszech­nie u­wa­¿a­nych tu­taj za 'chleb gór'. Ta ory­gi­nal­na pla­ców­ka o­fe­ru­je zwie­dza­j±­cym wy­ciecz­kê e­du­ka­cyj­n±, któ­ra roz­po­czy­na siê od opi­su ¶ro­do­wi­ska na­tu­ral­ne­go, w ja­kim kwi­tn± ka­szta­ny, ilu­stru­je ich wy­j±t­ko­we ce­chy i wy­ja­¶nia ro­lê cz³o­wie­ka w upra­wie ka­szta­nów. Na wy­sta­wie pre­zen­to­wa­ne s± rów­nie¿ sta­re na­rzê­dzia pra­cy i prób­ki gle­by, w któ­rej ro­sn± te ma­³o zna­ne u nas orze­chy.


wstêp do zamku: darmowy do urzêdów, p³atny do muzeów

informacje praktyczne: TUTAJ





DOJAZD


I

to tyle na temat zamku, który mia­³em okaz­jê zo­ba­czyæ zu­pe³­nie przy­pad­ko­wo, pod­czas noc­nej po­dró­¿y z Flo­ren­cji nad Ad­ria­tyk. Je­go przy­sa­dzi­sta bry­³a wzno­si siê przy Via Mon­ta­na, g³ów­nej osi ko­mu­ni­ka­cyj­nej mia­stecz­ka, po­³o­¿o­ne­go w gór­skiej do­li­nie o­ko­³o 35 ki­lo­me­trów na po­³u­dnio­wy za­chód od Bo­lo­nii.



¼ród³o: en.wikipedia.org, museoguerralineagoticacasteldelrio.it, www.imolafaenza.it




STRONA G£ÓWNA

tekst: 2020
fotografie: 2020
© Jacek Bednarek