STRONA GŁÓWNA ALMOUROL FIGUEIRA DA FOZ LEIRIA LIZBONA
LOUSA MONTEMOR-O-VELHO OBIDOS POMBAL PORTO
SINTRA 1 SINTRA 2 TOMAR MAPKA O AUTORZE

SINTRA - Palacio Nacional

statnim z trzech zamków Sintry jest Palacio Nacional zwany też Paco Real. Pałac - w przeciwieństwie do zamku Maurów i Palacio da Pena - nie został zbudowany na okolicznych wzgórzach, lecz znajduje sę w samym centrum miasta, w zabytkowej dzielnicy Sintra Villa.
Początki budowli sięgają Xw., kiedy to zamek został rezydencją kalifa. W XIIw., po przegnaniu jego arabskich mieszkańców stał się jedną z posiadłości królewskich. Obecny wygląd zawdzięcza gruntownej przebudowie za panowania Jana I i jego następcy Manuela I Szczęśliwego (XVw.), w wyniku której uzyskał charakterystyczny wygląd, będący połączeniem gotyku z efektownym stylem manuelińskim. Ostatnim mieszkańcem Paco Real była w latach 80-ych XIXw. Maria Pobożna, babka Manuela II Nieszczęśliwego - ostatniego króla Portugalii. Obecnie pałac pełni rolę muzeum.
Elementem architektonicznym budzącym najwięcej emocji i nadającym budowli niepowtarzalny styl są dwa sufity kuchenne zwężające się ku górze i tworzące w ten sposób wyloty gigantycznych kominów. We wnętrzach rezydencji dominują wpływy mauretańskie, wiele elementów wystroju uległo jednak przeróbkom, wykonanym na życzenie zamieszkujących ją przez wieki rodzin królewskich.


Palacio Nacional widok z murów Castelo dos Mouros


Palacio NacionalFrontowa część zamku
STRONA GŁÓWNA MAPKA TOMAR