www.zamkipolskie.com
autorska strona poświęcona polskim zamkom i obiektom warownym
ALMOUROL
FIGUEIRA DA FOZ
LEIRIA
LIZBONA
LOUSA
MONTEMOR-O-VELHO
OBIDOS
POMBAL
PORTO
SINTRA 1
SINTRA 2
SINTRA 3
TOMAR
MAPKA
KONTAKT

Portugalii zachowało się wiele pięknych zamków. Niektóre stanowią dziś prawdziwe pomniki kultury materialnej oraz wspomnienia burzliwej historii tego obszaru.
Najstarsze portugalskie twierdze liczą sobie ponad 1000 lat i pamiętają czasy, kiedy na ziemiach tych niepodzielnie panowali arabscy Maurowie. Istotny wkład w rozbudowę systemu fortyfikacji miały również zakony templariuszy i szpitalników, które po klęsce w Azji Mniejszej starały się odbudować swoją potęgę na zachodzie średniowiecznej Europy. Ostatnim ważnym czynnikiem, stymulującym rozwój istniejących i budowę nowych zamków były walki o niepodległość Portugalii, które w XIII i XIVw. miały ostateczny wpływ na ukształtowanie się geografii architektury obronnej tego regionu.
Większość zamków w Portugalii zbudowana jest w stylu mauretańskim, choć nie wszystkie one były dziełem arabskich budowniczych. Cechą charakterystyczną jest ich przysadzista forma, potężne kwadratowe baszty i wieże oraz regularne, z daleka rozpoznawalne blanki na murach obronnych. Tego typu budownictwo spotkać można właściwie tylko na półwyspie Iberyjskim oraz (z rzadka) w Anglii.

iezależnie od stylu, jaki prezentują, portugalskie zamki w większości przypadków utrzymane są w bardzo dobrym stanie. Wystarczy porównać je z polskimi ruinami, a wnioski nasuną się same. Na częściowe usprawiedliwienie naszego stanu posiadania trzeba jednak dodać, że Portugalczycy nie mieli na głowie ani Prusaków, ani wojen szwedzkich, mimo to troska, jaką otaczają swoje zabytki jest godna naśladowania.
Zdjęcia, które zobaczysz (albo nie) na tej witrynie, powstały we wrześniu 2001 i prezentują zaledwie kilkanaście raczej przypadkowo wybranych zamków i fortów. Na więcej zabrakło zarówno czasu, jak i pieniędzy. Mam nadzieję, że kiedyś do tematu jeszcze powrócę.